Prevencia komplikácií - starostlivosť o nohy

Starostlivosť o nohy je diabetickými pacientmi stále zanedbávaná a podceňovaná. Okrem toho, že Vám nohy kontroluje pri prehliadkach lekár alebo sestra, je potrebné, aby ste si pozorne prezerali plosky nôh pri každodennej pravidelnej hygiene sami (pomocou zrkadla ak si na plosky nevidíte). Po umytí a dôkladnom osušení nôh (hlavne medzi prstami) si nohy ošetrite hydratačným krémom (nemažte medzi prstami!). Predídete tak vysychaniu a praskaniu pokožky a následnému vzniku bakteriálnych a plesňových infekcií. Ideálne je pravidelná návšteva pedikúry. Dopredu hláste, že ste diabetik. V niektorých nemocniciach pracujú podiatrické ambulancie (špecializujúca sa na ochorenia nôh) a v ich blízkosti salón s pedikúrou, vykonávajúci špeciálnu medicinálnu pedikúru.

Správna obuv pre diabetikov

Každé malé poranenia či odrenina môže byť dôvodom závažného problému. Nikdy nenoste obuv naboso, vždy používajte ponožky. Ani doma by ste nemali chodiť bosí. Diabetici, u ktorých sú už poškodené nervy a cievy, majú zníženú citlivosť voči teplu, chladu a bolesti a zároveň zníženú schopnosť hojenia rán. Preto dotyčný necíti napr. Kamienok či zhrnutie podšívky v topánke, zhrnuté alebo zarezané ponožky alebo zapichnutie cudzieho predmetu do plôšok nôh. Ranka potom dlho hnisá a ťažko sa hojí.

Z tohto dôvodu boli stanovené veľmi prísne normy parametrov správnej profylaktickej obuvi pre diabetikov a odporúčania, ako sa má diabetik obúvať a o nohy starať, aby predišiel vzniku tzv. syndrómu diabetickej nohy.

Obuv musí byť maximálne pohodlná a musí nohu chrániť. Preto je vyrobená z pravej kože (koža "dýcha" a je prispôsobivá rôznym tvarom nôh) a je uzavretá (nevhodné sú sandále alebo šľapky - ohrozenie vznikom raniek spôsobených cudzími ostrými predmetmi). Musí mať vhodný tvar a veľkosť - širšie s dostatočným priestorom pre prsty proti vzniku otlakov, pľuzgierov a odrenín. Obuv nesmie mať funkčné švy ani gumy v oblasti priehlavku - prevencia tlaku na cievy a tým zníženého prekrvenia nôh. Mala by mať antimykotickú a antibakteriálnu úpravu podšívok a stielok (vložiek v obuvi). Stielky by mali byť anatomicky tvarované a vymeniteľné. Podpätok nesmie byť vysoký, aby nedochádzalo k preťažovaniu prednej časti nohy pod prstami a neprejavila sa gangrény. Podošva nesmie byť ani príliš mäkká (prevencia otlakov plôšok nôh) ani príliš tuhá (aby nebránila prirodzenému ohybu nôh).

Lacná obuv zakúpená na trhoviskách je absolútne nevhodná. Môže len navodiť, urýchliť a dokončiť takéto poškodenia, ktorá ešte Váš diabetes "nestihol". Dbajte na to, aby Vám bola ponúknutá a predaná kvalitná a certifikovaná obuv, spĺňajúca prísne parametre pre ochranu Vašich nôh. Kvalita, podpora zdravia a pohodlia je aj vhodným darčekom. Aký lepší darček ako zdravie a komfort pre Vaše nohy Vám môže kto darovať?

Ponožky pre diabetikov

Nezanedbateľnú úlohu zohrávajú aj ponožky, ktoré nosíte. Ponožky by Vám nemali nohu škrtiť, zarezávať sa a nemali by tlačiť.

Precvičenie a prekrvenie nôh

Starostlivosť o nohy však nekončí ich umytím, nakrémováním a obutím. Najlepším osviežením pre Vaše nohy je každodenná prechádzka a niekoľko jednoduchých cvikov na prekrvenie:

  1. napínanie lýtkových svalov - opretý dlaňami o stenu, nohy vzadu s pätami pritisnutými k zemi. 10 × pokrčte ruky v lakťoch, držte chrbát aj nohy rovné. Cvičíte tak lýtkové svaly proti kŕčom.
  2. chôdza do schodov po špičkách - medzi poschodiami prechádzajte hore a dole len po špičkách
  3. kmitanie nôh - na jednej nohe na mierne vyvýšenej podložke kmitajte voľnú celú dolnú končatinou dopredu a dozadu 10 ×, nohy vystriedajte
  4. zdvíhanie pat - vstávajte na špičky 20 × hore a dole, skúste striedať aj prenášanie váhy z ľavej nohy na pravú a naopak
  5. ohýbanie v kolenách - pridržiavajte sa stoličky, 10 × vykonajte mierny výpad vpred do podrepu (pritom držte rovný chrbát), nohy striedajte
  6. vztyk a sedy na stoličku - zložte si ruky krizma na hrudník, vstaňte a sadnite si 10 × na stoličke
  7. pretrepaní nôh - sadnite na podlahu, oprite sa o ruky za chrbtom, pretrepávajte nohy vo vzduchu, až ucítite, že sú uvoľnené a prehriate