Prevencia komplikácií - správna strava

Strava je neoddeliteľnou súčasťou terapie diabetikov a hrá v nej veľmi dôležitú úlohu. Je zdrojom energie, ktorú telo využíva k činnosti psychickej a fyzickej. Nadbytočné množstvo potravy vedie k nárastu hmotnosti a u diabetikov navyše k zvyšovaniu glykémie. Všeobecne platí: jedzte pravidelne menšie porcie a nedojedajte zvyšky. Diabetici musia obmedzovať v potrave nielen cukry, ale aj tuky - jedálniček musí byť vyvážený obsahom všetkých zložiek potravy - cukrov, bielkovín, tukov, vody, vitamínov, minerálov, stopových prvkov a vlákniny.

Cukry

Z cukrov rozlišujeme jednoduché cukry ako glukóza a fruktóza (ovocie - pozor na sladké ovocie - zvyšuje rýchlo a výrazne krvný cukor), sacharóza - pre diabetikov nevhodná (cukor repný a trstinový). Polysacharidy (tzv. Pomalé cukry - rastlinné škroby: múčne výrobky, zelenina) sú pre diabetikov ako zložka potravy najvhodnejší (uvoľňujú sa pomaly a tým pozvoľna zvyšujú glykémiu) a mali by tvoriť asi 50% denného energetického príjmu.

Bielkoviny

Bielkoviny slúžia v organizme ako stavebný materiál, a preto sú v potrave veľmi dôležité. Je však nutné medzi nimi vyberať. Vhodnejšie sú bielkoviny rastlinného pôvodu (strukoviny, zelenina), menší podiel by mali tvoriť bielkoviny živočíšneho pôvodu (chudé mäso, mliečne výrobky). Bielkoviny by denne mali tvoriť 10 - 20% prijatej energie v strave.

Tuky

Tuky výrazne obmedzujte, používajte najlepšie rastlinné oleje v surovom stave ako zálievku šalátov. Celkový denný energetický podiel v strave by mal byť maximálne do 30%.

Voda

Vodu pite podľa potreby, aspoň však 2 litre denne (najvhodnejšie je nápoj pre diabetikov)

Minerálne látky a vitamíny

Minerálne látky a vitamíny sú najlepšie zastúpené v zelenine a zmiešanej, pestrej strave; ak pijete minerálky, vyberajte tie s nízkym obsahom sodíka (Na +)

Vláknina

Vláknina je tvorená polysacharidami z bunkovej steny neštiepiacich sa tráviacimi enzýmami (zjednodušene: nestráviteľné zvyšky potravy). Znižuje cholesterol, pôsobí proti zápche, mala by byť výrazne zastúpená v dennom jedálničku (strukoviny, zelenina, ovocie, celozrnné pečivo, nelúpaná ryža, celozrnné cestoviny, ...).

Čoho sa vyvarovať

Vyhýbať by ste sa mali sladkostiam (zákusky, veľmi sladké ovocie, sladené nápoje, kompóty, čokoláda, apod.), tučným mäsám (bravčové, baranie, kačica, hus, apod.), údeninám, tučným rybám (losos, úhor, olejovky), tučným mliečnym výrobkom (smotanové jogurty, tučné syry, smotana, apod.) a alkoholu (obzvlášť sladkým likérom, pivu, destilátom a sladkým vínam).

V prvých krokoch úpravy stravovania Vám bude najlepším poradcom diétna sestra. Zoznámi Vás s konverziou nutričných hodnôt potravín na tzv. Výmenné (chlebové) jednotky a pomôže Vám zostavovať jedálniček na mieru.