Inzulín pred fyzickou aktivitou

Dostávame sa k špecifickej otázke, ktorá sa týka predovšetkým diabetikov 1. typu a diabetikov 2. typu liečených inzulínom. Diabetici 2. typu liečení iba diétou a liekmi, ktoré nestimulujú uvoľňovanie inzulínu do krvného obehu, väčšinou nemusia mať maximálnu kontrolu nad aktuálnou glykémií pred športom - nehrozí im výrazné nebezpečenstvo hypoglykémie. Napriek tomu aj oni by mali začínať cvičenie vo vhodnom odstupe od posledného jedla.

Prečo diabetikom, ktorí si pichajú inzulín hrozí pri športovaní riziko hypoglykémie?

U zdravého človeka zníži pankreas v reakcii na pohybovú záťaž sekréciu inzulínu do krvného obehu. Diabetikovi, ktorý si inzulín pred cvičením pichol do podkožia, koluje v krvi konkrétne množstvo inzulínu, ktoré upratuje glukózu do buniek. Práca kostrovej svaloviny spotrebováva značné množstvo glukózy pochádzajúcej zo zásob svalového glykogénu, ale tiež glukózy z krvného obehu. Kombinácia dlhšieho cvičenia, inzulínu dodaného zvonku a nedostatočných zásob sacharidov v tele môžu veľmi ľahko vyústiť v hypoglykemický stav.

Preto veľmi záleží na tom, čo a kedy zjete pred plánovanou pohybovou aktivitou. Ovplyvní to nielen hladinu krvného cukru, fyzický výkon, ale aj celkovú pohodu, v akej sa bude tréning odohrávať. O množstvo stravy, príjmu sacharidov a počtu inzulínových jednotiek, ktoré by ste mali pred fyzickou aktivitou aplikovať, sa rozhodnete na základe aktuálnej glykémie, charakteru a dĺžky aktivity, ktorá vás čaká.

Zásadou je znížiť počet jednotiek inzulínu pôsobiaceho v priebehu cvičenia o 20 až 50%.

Čím dlhší výkon očakávate, tým väčšiu redukciu inzulínu je potrebné vykonať. Eventuálne je treba tiež znížiť množstvo inzulínu, ktorý bude aplikovaný po ukončení cvičenia. Pokiaľ sa jedná o celodennú aktivitu, znížiť treba tiež dlhý inzulín pichnutie v ranných hodinách. Dôležité tiež je miesto vpichu inzulínu. Ak aplikujete inzulín do partií, ktoré sú aktívne (stehná, sedacie svalstvo, paže), významne sa zrýchli jeho vstrebávanie. Výhodné je aplikovať inzulín do brušnej oblasti, z ktorej sa vstrebáva pomalšie.

Aspoň v začiatkoch, tj. Pri začatí pravidelných tréningov, je dobré monitorovať hladinu krvného cukru pred, pri (ak ide o dlhšie aktivity - každú hodinu 1x) aj po ukončení cvičenia s odstupom niekoľkých hodín. Pomôže Vám to naučiť sa správne manipulovať s prísunom sacharidov a množstvom aplikovaného inzulínu - s cieľom udržania v priebehu celej tréningovej jednotky optimálnu glykémie.