Syndróm diabetickej nohy

Ak je reč o športe a cvičení u diabetikov, je potrebné sa tiež krátko zmieniť o syndróme diabetickej nohy. Postihnutie dolných končatín je jedno z najčastejších komplikácií diabetických pacientov. V Českej republike trpí syndrómom diabetickej nohy viac ako 45 000 diabetikov. V pokročilých štádiách ochorenia dochádza k chirurgickému odstraňovaniu zasiahnutých častí nohy a takmer polovica pacientov sa nakoniec musí podrobiť amputácii dolnej končatiny (asi 7 500 amputácií ročne).

Príčinou vzniku chorobných zmien na dolných končatinách je zhoršené prekrvenie (ischémia) tkanív spôsobené aterosklerotickým upchávaním ciev (makroangiopatiou). U diabetikov je typické tiež postihnutie malých ciev (mikroangiopatia) a znížená citlivosť pri porušenej funkcii periférnych nervov. Nedostatočná kompenzácia diabetu a oslabená obranyschopnosť prispievajú k pomalšiemu hojeniu rán a vyššiemu výskytu hnisavých ochorení. Najnebezpečnejšie sú diabetické vredy, ktoré môžu viesť až k amputácii postihnutej časti dolnej končatiny. Menšie percento vredov vzniká na podklade poruchy prekrvenia tkaniva. Pri nej sa objavujú pocity chladných nôh, ale citlivosť na tlak, teplo a bolesť zostáva zachovaná. Pri chôdzi pacient zaznamenáva bolesti v lýtku, v priehlavku či prstoch, ktoré v pokoji odznievajú. Medzi diabetikmi ďaleko viac prevažujú vredy dolných končatín pôvodu neuropatického. Sú spôsobené poruchou funkcie nervov - prejavujúce sa pocity mravčenia, brnenia, pálenia. Na rozdiel od ischemických bolestí sú cítiť predovšetkým v pokoji - v noci po zaľahnutí. U pacienta je preukázaná znížená citlivosť až strata vnímania tlakov a teploty pôsobiacích na dolnú končatinu. Preto sa s týmito vredmi najčastejšie stretávame na miestach s najväčším tlakom na chodidlo.

U približne 1/3 diabetických pacientov vznikajú vredy na dolných končatinách kombináciou cievneho a neuropatického pôvodu.

Ľudia liečiaci sa s cukrovkou by pri športe mali venovať zvýšenú pozornosť stavu svojich dolných končatín. Pohybové aktivity treba prevádzkovať opatrne - tak, aby nedošlo k zbytočnému vzniku zranení. V šatniach, bazénoch, saunách sa neodporúča chodiť na boso kvôli nebezpečenstvu plesňovej infekcie, ale aj z dôvodov zníženej citlivosti nôh, pri ktorej hrozí vyššie riziko poranenia prstov, plošky nôh, priehlavku, členkov, predkolenia.

Dôležité je správne obutie (nielen pri športe). Obuv pre pohybové aktivity musí byť pevná, pružná, uzavretá, so širokou špičkou, vďaka ktorej sa minimalizuje nebezpečenstvo poranenia nohy. Vždy je nevyhnutné nosiť ponožky, najlepšie bavlnené alebo funkčné, ktoré dobre odvádzajú pot a udržujú stálu teplotu. Po akejkoľvek aktivite je nevyhnutné vykonať kontrolu stavu dolných končatín - všímať si drobných otlakov, pľuzgierov, poranenia, infekcií a v prípade problémov včas navštíviť lekára. Diabetik musí svojim nohám venovať oveľa vyššiu starostlivosť. Nohy uchovávať čisté a suché, denne si ich umývať vo vlažnej vode, pri hygiene používať nedráždivá mydlá a sprchové gély. Po kúpeli treba nohy dosucha utrieť (netrieť, aby nedošlo k poraneniu), najmä medzi prstami. Komu sa nohy veľa potia, mal by kožu zasypávať dezinfekčnými prostriedkami, ktoré absorbujú vlhkosť. Naopak nohy trpiaci na nedostatok vlhkosti je dobré ošetrovať zvlhčujúcimi a premasťujúcim prostriedky. Nechty je vhodné zastrihávať 1x do týždňa, najlepšie klieštikmi, pri ktorých použitie hrozí menšie riziko poranenia. Nechty by sa mali strihať rovno, bez postranného zastrihávanie. Po ostrihaní nechtov je vhodné ľahko je zbrúsiť pilníčkom. Špinu pod nechtami možno bezpečne odstrániť jemnou kefkou.

Pre prevenciu vzniku syndrómu diabetickej nohy je popri dodržiavani bezpečnosti a hygieny, veľmi dôležité tiež špeciálne cvičenie - gymnastika dolných končatín. Jedná sa o jemnú prácu prstov a chodidiel, vykonávanie krúživých pohybov, kontrakcií a následné pretiahnutie svalov nohy a predkolenia. Pohyb vykováváme plynulo, s ľahkým úsilím, bez vzniku bolestí. Vďaka týmto cvičeniam dochádza k uchovaniu (rozvoju) pohyblivosti kĺbov, pružnosti väziva a šliach, k posilneniu a zvýšeniu flexibility svalov dolných končatín. Každý deň je dobré vyčleniť si pre tieto cvičenia 5-10 minút. Oplatí sa to - uchováte si pevné a zdravé končatiny do najvyššieho veku. Pre prevenciu vzniku diabetickej nohy, ale aj ďalších komplikácií spojených s cukrovkou tiež plne využívajte najprirodzenejšie formy pohybu pre človeka - chôdzu.