Evidencia cvičení

Pravidelná pohybová aktivita je nezastupiteľným preventívnym aj liečebným prostriedkom u všetkých diabetických pacientov. Cukrovka svojím vplyvom na látkovú výmenu do istej miery sťažuje a komplikuje možnosti intenzívnejší fyzickej záťaže. Diabetik preto musí o svojej strave a cvičení oveľa viac premýšľať. Je potrebné dopredu plánovať kedy, čo a na ako dlho pôjdete cvičiť. Veľmi užitočným zdrojom informácií o absolvovaných aktivitách, aj pre následné plánovanie budúcich tréningov, sú záznamy z cvičenia. Nájdete v nich poučenie z predchádzajúcich činností, na ich základe oveľa rýchlejšie pochopíte aké cvičenie je pre vás ešte únosné, aká intenzita a dĺžka činnosti je už riziková. Stačí, keď si od každého tréningu zapíšete do notesa či excelovej tabuľky pár poznámok - viď. nasledujúci príklad:

Dátum Čas Aktivita Doba trvania Vzdialenosť Poznámky
22.7. 18.00-18.50 Chôdza rýchla 50 min. 4,5 km Členitý terén, teplo, potenie
24.7. 14.30-16.30 Kolo 100 min. 22 km Príjemné
25.7. 16.30-17.40 Domáce posilňovanie
Chôdza rýchla
20 min.
45 min.

4,2 km
Bolesti hlavy, postupne odzneli

Evidencia tréningov môže predstavovať tiež dosť účinný motivačný faktor. Na základe súhrnných týždenných, mesačných údajov, môžete sledovať ako sa zvyšuje počet tréningových hodín, kilometrov, ako sa postupne skracuje čas, za ktorý ste schopní príslušnú vzdialenosť absolvovať, alebo ako pri rovnakej intenzite záťaže klesá priemerná typová frekvencia a vylepšujú sa mnohé ďalšie ukazovatele. Budete na seba pyšní, ako sa mesiac od mesiaca zlepšujete.

Dávajte si záväzky - "v budúcom mesiaci si urobím osobák na svojom obľúbenom tréningovom okruhu - zvládnem ho ujsť pod 35 min". Alebo "budúci mesiac sa dostanem v celkovom počte odtrénovaných hodín cez 16 hod." apod.. Neporovnávajte sa s ostatnými. Súťažte sami so sebou. Porážať seba samého, zvíťaziť nad osobnou pohodlnosťou, je oveľa cennejšie.