Ktoré aktivity sa nehodia a kedy nešportovať?

Popri spomínaných silových cvičeniach prevádzkovaných s príliš vysokou intenzitou a nadmernými hmotnosťami, existuje rad ďalších aktivít, pri ktorých musí byť diabetici značne opatrní alebo ich dokonca vôbec nevykonávať.

Patrí medzi ne úpolové športy - box, džudo, zápasenie, karate a iné bojové športy. Ďalej aktivity, pri ktorých nie je zabezpečený plný kontakt so zemou - parašutizmus, paragliding, potápanie, rafting. Z dôvodov vzniku náhlej hypoglykémie sa tiež neodporúčajú motoristickej súťaže. Jednoznačne nevhodné sú tiež všetky cvičenia, ktoré sú prevádzkované s veľmi vysokou intenzitou, kedy práca srdcového svalu prekračuje 90% maximálnej tepovej frekvencie.

Diabetici s výraznou nadváhou musia byť obozretní pri výbere pohybových aktivít aj z iného dôvodu. Mnoho diabetikov s vyššou hmotnosťou často trpia artrózou kolenných a bedrových kĺbov. V týchto prípadoch je potrebné vyvarovať sa behu, klasickému aerobiku, tenisu, squashu a všetkým ďalším formám pohybu, pri ktorých dochádza k nadmernej záťaži kĺbov dolných končatín. Intenzívne pohybové aktivity sú kontraindikované u pacientov po akútnom infarkte myokardu, cievnych mozgových príhodách, nestabilnej angine pectoris a nekorigované hypertenziu.

Veľmi opatrní musia byť pri všetkých pohybových činnostiach pacienti s ťažkou retinopatiou, s poruchami funkcie obličiek, s narušenou činností periférnych nervov. Absolútny zákaz vyššej fyzickej aktivity platí pre akútne stavy hypoglykémie (glykémia pod 4 mmol / l), vysoké hyperglykémia (glykémia nad 14- 16 mmol / l) a stavy ketoacidózy.

Diabetik, rovnako ako človek bez diabetu, nemôže vstupovať do tréningu s akútnym ochorením dýchacích ciest, zvýšenou telesnou teplotou, chrípkou, zažívacími poruchami, jednoducho pri všetkých situáciách, kedy sa necíti úplne zdravý. Prekážkou pre absolvovanie pohybových aktivít sú samozrejme tiež vonkajšie príčiny - nepriaznivé meteorologické podmienky, medzi ktoré patrí veľmi vysoká alebo nízka teplota, vysoká vlhkosť vzduchu, intenzívne slnečné žiarenie, silný vietor. Pre danú chvíľu a konkrétnu disciplínu má tiež veľký význam vhodné oblečenie a obuv. Ideálne určite nie je začať cvičenie s plným žalúdkom tesne po jedle, ale aj hladný s príliš dlhým odstupom od posledného jedla.