Diabetes Melitus

Tagy: diabetes, cukrovka, inzulín, glikémia

Diabetes mellitus (iné názvy: cukrovka, cukrová úplavica, diabetes, diabetizmus ;lat. diabetes mellitus, skratka DM) je hormonálne ochorenie, ktoré sa prejavuje zvýšenou hladinou glukózy v krvi (lek. hyperglykémia) a poruchou metabolizmu sacharidov v ľudskom tele. Je postihnutých až 5% populácie.

Typy cukrovky:

·         I. typ DM – typ cukrovky závislý na inzulíne – lek. inzulín-dependentný diabetes mellitus, IDDM

·         II. typ DM – cukrovka nezávislá na inzulíne – lek. noninzulín-dependentný diabetes mellitus, NIDDM

 

I. typ diabetes mellitus

Prvý typ cukrovky je väčšinou zistený v detstve alebo u adolescentov, ale môže sa zistiť aj v dospelosti. Je charakteristický deštrukciou β-buniek Langerhansových ostrovčekov podžalúdkovej žľazy (lat. pankreas), čo vedie k úplnému chýbaniu inzulínu.

II. typ diabetes mellitus

Druhý typ cukrovky je typický pre starších pacientov ale aj pre obéznych ludí. Je charakteristický odolnosťou buniek v celom tele voči inzulínu, čo vedie k poruche spracovania glukózy a jej relatívneho nedostatku. Inzulín má často zvýšenú hladinu (lek. hyperinzulinémia).

Lieči sa perorálnymi antidiabetikami (ústami podávané lieky), ktoré zvyšujú citlivosť k inzulínu. Vzhľadom k závažnosti ochorenia môže byť rozvinutá inzulínová rezistencia liečená kombinovanou liečbou. Táto terapia spočíva v podávaní aspoň dvoch perorálnych antidiabetík a hormónu inzulínu v injekciách. K tomuto kroku sa uchyľuje predovšetkým v momente, kedy je zvýšené riziko rozvinutia DM 1. typu na poklade DM 2. typu. Tento stav nastáva obzvlášť v prípade, keď bunky pankreasu sú už vyčerpané z nadmernej tvorby inzulínu a dochádza k ich zániku. Hladina inzulínu v krvi potom prudko padá.

Diabetes 2. typu je označovaný diabetom dospelých (obvyklé manifestácie po 40. roku života), avšak vzhľadom k súčasnému sedavému spôsobu života túto chorobu môžu dostať aj deti. Často sú vlohy k diabetu 2. typu dedične prenášané z generácie na generáciu. Niektoré štúdie ukazujú potenciál v aloe obsiahnutých antidiabetických fytosterolov (lophenol, cykloartanol) [1] zmierňovať poruchy metabolizmu glukózy a lipidov u pacientov.

 Zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Diabetes_mellitus