Ako začať so správnym stravovaním

Nadváha či podváha je spôsobená vo väčšine prípadov nevyrovnaným energetickým hospodárením organizmu. Nadváha je tak väčšinou spojená s príliš vysokou energetickou hodnotou prijímanej potravy, nedostatočnou pohybovou aktivitou alebo kombináciou oboch možností. Opačne je tomu u podváhy. Vo veľmi obmedzených prípadoch môžu za Vašu nadváhu (alebo podváhu) iné faktory, ako je nevyvážený energetický príjem a výdaj (hormonálne vplyvy, metabolické vplyvy, užívanie liekov).

1. zistite, či trpíte alebo netrpíte podváhou alebo nadváhou

Ako jednoduchý základný test môžete použiť výpočet tzv. Body Mass Indexu (BMI). BMI sa používa pre klasifikáciu podváhy, nadváhy, či jednotlivých stupňov obezity. Svoje BMI si môžete vypočítať podľa nasledujúceho vzorca: BMI = telesná váha (kg) / telesná výška ^ 2 (m)

Pre klasifikáciu vypočítané hodnoty BMI sa používa tabuľka vytvorená Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

BMI klasifikácia
<18,5 podváha
18,5 - 24,99 optimálna váha
25 - 29,99 nadváha
30 - 34,99 obezita prvého stupňa
35 - 39,99 obezita druhého stupňa
> 40 obezita tretieho stupňa

2. ak zistíte, že trpíte nadváhou alebo obezitou

nezúfajte, neprepadajte panike a radšej hneď zabudnite na zaručené diéty, ktoré vám odporučí vaši známi (Atkinsonova diéta, diéta podľa krvných skupín). Zabudnite tiež na "osvedčené" televízne chudnúce tabletky a rôzne elektrické prístroje u ktorých môžete ďalej jesť ako je libo a nemusíte sa zdvihnúť z gauča. Tieto diéty, tabletky a prístroje nefungujú buď vôbec, alebo fungujú krátkodobo a naberiete po nich po čase viac kíl ako ste pred tým schudli (tzv. Jojo efekt).

3. navštívte lekára

v prípade, že ste diabetik a Vaše BMI ukazuje na nadváhu alebo podváhu, navštívte svojho lekára a preberte s ním skutočné príčiny Vašej nadváhy či podváhy. Nebojte sa ho opýtať, ako máte ďalej postupovať.

4. premýšľajte nad tým čo jete

začnite premýšľať nad tým, čo vlastne jete a koľko čoho jete, a či energiu, ktorú s jedlom prijímate, tiež spotrebujete.

5. začnite jesť nízkotučné potraviny a začnite cvičiť

To je všetko, ostatné už príde samo ...