Ako veľmi je dôležitá pohybová aktivita?

Pohybová aktivita udržuje organizmus v dobrom zdravotnom a duševnom stave. Ak zanedbávame pohybovú aktivitu, naše svaly ochabujú a nahrádza ich tuk, pretože energetický príjem je vyšší ako spotreba. Celková hmotnosť sa zvyšuje a dochádza k zdravotným problémom s kĺbami, srdcom, diabetom atď.

Udržanie dobrej kondície, zdravého životného štýlu a optimálnej váhy sa nezaobíde bez pohybu. Ak sa snažíte schudnúť, o to viac potrebujete energie vydať pohybom, než koľko jej prijmete potravou.

Pohybovou aktivitou nie je len posilňovanie v moderných fitnes centrách, ale predovšetkým chôdza, práca atď. Nájdite si pohybové aktivity, ktoré Vás najviac bavia, a snažte sa ich denne predlžovať. Môže sa jednať o turistiku, beh, plávanie, prácu na záhrade alebo napr. aj varenie. Dôležité je začať. Skúste občas namiesto jazdy autom dôjsť na nákup alebo do práce pešo, zaparkovať ďalej od domu, vystúpiť z dopravného prostriedku o zastávku skôr, alebo namiesto použitia výťahu vyjsť schody a uvidíte, že sa už čoskoro budete cítiť lepšie. Akýkoľvek malý pohyb je lepší ako žiadny. Ak však chcete výraznejšie schudnúť, budete musieť venovať intenzívnejšie pohybovej aktivite aspoň tridsať minút denne bez prerušovania. Najúčinnejšia je spaľovanie tukov až po približne dvadsiatich minútach trvalej záťaže.

Ak budete vykonávať pravidelnú pohybovú aktivitu, bude Vám odmenou okrem už vyššie uvedeného zlepšenie zdravotného a duševného stavu tiež štíhla postava, spevnenie svalov, zlepšenie spánku, zlepšenie stavu kĺbov a kostí, krvného tlaku, imunitného systému, artritídy, stabilizácia cukrovky atď.

Viac informácií nájdete v článku Diabetes mellitus a pohyb .